În acest sfârÈ™it de an, colegii noÈ™tri împreună cu membrii comunității satului ViiÈ™oara din Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos”, au iniÈ›iat o salubrizare a unui loc special, cinstit de strămoÈ™ii localnici È™i mai puÈ›in de cei ce populează locul acum. E vorba de un izvoraÈ™ dintr-o porÈ›iune împădurită a unui teren accidentat, care la sigur a fost amenajat È™i curățat de oamenii din secolul trecut, dar lipsit de consideraÈ›ie de cetățenii din ziua de azi. Astfel, în cadrul proiectului “Sprijinul Ceh pentru un management mai bun al arilor naturale protejate din Moldova", desfășurat de Societatea Ecologică ”Biotica” È™i Arnika cu finanÈ›are de la Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Cehe, cu sustinerea AgenÈ›iei de dezvoltare a Cehiei în cadrul programului TRANSITION, locul a scăpat de câteva remorci de gunoi, fapt care sperăm să-i inspire pe cei ce aruncă permanent gunoiul acolo.
Mulțumim frumos tuturor participanților